Conference Schedule

Sunday, July 8, 2012

8:00 am – 4:30 pm INVITATION ONLY Pre-conference Workshop: ADVANCE Future Faculty Northeastern University
9:00 am – 4:30 pm INVITATION ONLY Pre-conference Workshop: Graduate Student Program Boot Camp Northeastern University
9:00 am – 1:00 pm INVITATION ONLY Pre-conference Workshop: Infrastructure Systems—Construction Engineering
  • Konstantinos Triantis, NSF
  • Alexandra Medina-Borja, NSF
Room 308
9:00 am – 5:00 pm Pre-Conference Workshop: Junior Geotechnical Engineering Faculty Enclave
  • Richard Fragaszy, NSF
Room 310
9:30 am – 12:30 pm STEM Sunday Northeastern University
1:30 – 5:00 pm INVITATION ONLY Pre-conference Workshop: Infrastructure Systems—Transportation
  • Konstantinos Triantis, NSF
  • Alexandra Medina-Borja, NSF
Room 308
5:15 – 8:00 pm Scheduled Technical Tour:
  • The Boston Harbor Cleanup—
    An Environmental Transformation
 

Monday, July 9, 2012

8:00 am – 6:00 pm Registration and Information Desk Open Pre-function Hall A
8:00 am – 12:00 pm INVITATION ONLY Pre-conference Session: Graduate Student Program Panel Sessions Room 302
  Pre-conference Workshop: Breaking Barriers to Innovation
  • Katja Hölttä-Otto, University of Massachusetts, Dartmouth
  • Carolyn Seepersad, University of Texas, Austin
Room 306
8:30 am – 12:00 pm INVITATION ONLY Pre-conference Workshop: Infrastructure Systems—Infrastructure Management
  • Konstantinos Triantis, NSF
  • Alexandra Medina-Borja, NSF
Room 308
  INVITATION ONLY Pre-conference Session: Task Force for Operations Research (OR) as a Catalyst for National Academy of Engineering (NAE) Grand Challenges
  • Michael Fu, NSF
  • Suvrajeet Sen, University of Southern California
Room 305
  Pre-conference Workshop: TheDesignExchange—Characterizing, Mapping, and Interacting with Industry on Human-Centered Design Methods
  • Alice Agogino, University of California, Berkeley
  • Sara Beckman, University of California, Berkeley
  • Sean Hewens, IDEO.org
  • Erin MacDonald, Iowa State University
  • Celeste Roschuni, University of California, Berkeley
  • Robert Stone, Oregon State University
  • Maria Yang, Massachusetts Institute of Technology
Room 311
  Pre-conference Workshop: Data
  • Clark Cooper, NSF
  • Eduardo Misawa, NSF
Room 310
  Poster Session 1 Exhibit Hall AB
  NSF Program Directors’ Office Hours
(Office Hours are by appointment only)
 
12:00 – 12:45 pm Opening Plenary Session—Welcome
  • Steven H. McKnight, Division Director, CMMI, NSF
Ballroom
  Keynote Speech—The Global and Research Landscape: Implications for Higher Education
  • Joseph E. Aoun, President, Northeastern University and Chair, American Council of Education (ACE)
Ballroom
1:00 – 1:30 pm CMMI Division Cluster Overviews  
  Advanced Manufacturing
  • Manufacturing Machines and Equipment
    George Hazelrigg, NSF
  • Manufacturing Enterprise Systems
    Russell Barton, NSF
  • Materials Processing and Manufacturing
    Mary Toney, NSF
  • NanoManufacturing
    Bruce Kramer, NSF
Room 304
  Mechanics and Engineering Materials
  • Geomechanics and Geomaterials
    Richard Fragaszy, NSF
  • Structural Materials and Mechanics
    Yick Grace Hsuan, NSF
  • Materials and Surface Engineering
    Clark Cooper, NSF
  • Mechanics of Materials
    Martin Dunn, NSF
  • Biomechanics and Mechanobiology
    Dennis Carter, NSF
Room 312
  Resilient and Sustainable Infrastructures
  • Civil Infrastructure Systems
    Konstantinos Triantis, NSF
  • Geotechnical Engineering
    Richard Fragaszy, NSF
  • Hazard Mitigation and Structural Engineering
    Kishor Mehta, NSF
  • Infrastructure Management and Extreme Events
    Dennis Wenger, NSF
  • Network for Earthquake Engineering Simulation Research and Operations
    Joy Pauschke, NSF
Room 311
  Systems Engineering and Design
  • Control Systems
    George Chiu, NSF
  • Dynamical Systems
    Eduardo Misawa, NSF
  • Engineering and Systems Design
    Christina Bloebaum, NSF
  • Operations Research
    Michael Fu, NSF
  • Service Enterprise Systems
    Russell Barton, NSF
  • Sensors and Sensing Systems
    George Hazelrigg, NSF
Room 302
1:30 – 2:15 pm CMMI Program Overviews  
  Service Enterprise Systems
  • Russell Barton, NSF
Room 303
  Engineering and Systems Design
  • Christina Bloebaum, NSF
Room 306
  Control Systems
  • George Chiu, NSF
Room 305
  Manufacturing Machines and Equipment
  • George Hazelrigg, NSF
Room 312
  Materials Processing and Manufacturing
  • Mary Toney, NSF
Room 302
  Mechanics of Materials
  • Martin Dunn, NSF
Room 310
  Geomechanics and Geomaterials
  • Richard Fragaszy, NSF
Room 301
  Infrastructure Management and Extreme Events
  • Dennis Wenger, NSF
Room 308
  Network for Earthquake Engineering Simulation Research and Operations
  • Joy Pauschke, NSF
Room 304
  Biomechanics and Mechanobiology
  • Dennis Carter, NSF
Room 311
2:15 – 3:00 pm CMMI Program Overviews  
  Manufacturing Enterprise Systems
  • Russell Barton, NSF
Room 303
  Operations Research
  • Michael Fu, NSF
Room 306
  Dynamical Systems
  • Eduardo Misawa, NSF
Room 305
  Sensors and Sensing Systems
  • George Hazelrigg, NSF
Room 312
  Materials and Surface Engineering
  • Clark Cooper, NSF
Room 302
  NanoManufacturing
  • Bruce Kramer, NSF
Room 310
  Geotechnical Engineering
  • Richard Fragaszy, NSF
Room 301
  Hazard Mitigation and Structural Engineering
  • Kishor Mehta, NSF
Room 308
  Civil Infrastructure Systems
  • Konstantinos Triantis, NSF
Room 304
  Structural Materials and Mechanics
  • Yick Grace Hsuan, NSF
Room 311
2:45 – 5:45 pm Scheduled Technical Tours
  • MIT Media Lab
  • Green Infrastructure in Action
 
3:00 – 3:30 pm Networking Break Exhibit Hall AB
3:00 – 5:45 pm Poster Session 2 Exhibit Hall AB
6:30 – 8:30 pm Networking Reception Northeastern University

Tuesday, July 10, 2012

7:30 am – 6:00 pm Registration and Information Desk Open Pre-function
Hall A
7:30 – 9:30 am Poster Session 3 Exhibit Hall AB
9:00 – 9:30 am Light Morning Refreshments Available Ballroom
Pre-function
9:30 am – 3:30 pm Workshop: Internet-Enabled Manufacturing
  • Bruce Kramer, NSF
  • George Adams, Purdue University
  • Karthik Ramani, Purdue University 
  • Joseph Beaman, University of Texas at Austin
  • Jian Cao, Northwestern University
  • Kornel Ehmann, Northwestern University
  • Aleksandar Kuzmanovic, Northwestern University
  • Fritz Prinz, Stanford University
  • Sanjay Sarma, Massachusetts Institute of Technology
  • Dawn Tilbury, University of Michigan
  • Paul Wright, University of California, Berkeley
  • Bjoern Hartmann, University of California, Berkeley
Room 308
9:30 – 11:15 am NSF Program Directors’ Office Hours
(Office Hours are by appointment only)
 
9:30 – 10:30 am Plenary Session—Town Hall 1: Partnering Across Academia
  • Robin Coger, North Carolina Agricultural and Technical State University
  • Wayne Davis, University of Tennessee, Knoxville
  • Gerald Holder, University of Pittsburgh
  • David Rosowsky, Rensselaer Polytechnic Institute
  • Moderator: Steven H. McKnight, NSF
Ballroom
10:30 – 11:15 am Plenary Session—Town Hall 2: Partnering with Industry
  • Charles Buuck, Turner Construction Company
  • Lueny Morell, HP Laboratories
  • Robert Smith, Raytheon Integrated Defense Systems
  • Frank Tempesta, Textron Systems Corporation (retired)
  • Moderator: Simon Pitts, Northeastern University
Ballroom
11:15 – 11:30 am Networking Break Ballroom
Pre-function
11:30 am – 12:15 pm Plenary Session—Keynote 2: Wyss Institute: New Model for Innovation, Collaboration, and Technology Translation
  • Donald E. Ingber, Founding Director, Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering at Harvard University
Ballroom
12:15 – 1:45 pm Lunch on your Own

NSF Program Directors’ Office Hours
(Office Hours are by appointment only)
 
1:00 – 2:30 pm Special Session: Opportunities for Research Collaboration between the OR and Computer Science/Artificial Intelligence (CS/AI) Communities
  • Michael Fu, NSF
  • John Hooker, Carnegie Mellon University
  • Warren Powell, Princeton University
Room 305
1:45 – 3:15 pm NSF Program Directors’ Office Hours
(Office Hours are by appointment only)
 
1:45 – 2:30 pm Parallel Sessions  
  Office of Inspector General (OIG) Ethics/ Research Integrity
  • James Kroll, NSF
Room 311
  Systems Challenges and Opportunities in Civil Infrastructures
  • Konstantinos Triantis, NSF
Room 301
  New Initiatives in the Control Systems (CS) Program
  • George Chiu, NSF
Room 306
  New Initiatives on Hazards and Disasters
  • Dennis Wenger, NSF
Room 312
  Future Directions in Geotechnical Engineering
  • Richard Fragaszy, NSF
Room 302
  Partnering with Movies and Television to Enhance Broader Impacts
  • Leslie Fink, NSF
Room 304
  When Good Design Goes Bad
  • Christina Bloebaum, NSF
  • George Hazelrigg, NSF
Room 310
2:00 – 5:30 pm Scheduled Technical Tours:
  • Raytheon Integrated Air Defense Center
  • Working with Small Businesses—Success
 
2:30 – 3:15 pm Plenary Session—Town Hall 3: Partnering for Society
  • Gregory Bialecki, Commonwealth of Massachusetts
  • Vincent Chun, Allied Minds
  • Patrick Larkin, Massachusetts Technology Collaborative
  • Christopher Rojahn, Applied Technology Council
  • Moderator: Melvin Bernstein, Northeastern University
Ballroom
3:15 – 3:45 pm Networking Break Exhibit Hall AB
3:15 – 5:45 pm Poster Session 4 Exhibit Hall AB
6:30 – 9:00 pm Networking Reception Boston Museum of Science

Wednesday, July 11, 2012

7:30 am – 4:30 pm Registration and Information Desk Open Pre-function
Hall A
7:30 – 8:00 am Light Morning Refreshments Available Boylston Hallway
(Third Level)
8:00 – 10:00 am NSF Program Directors’ Office Hours
(Office Hours are by appointment only)
 
8:00 – 10:30 am Workshop: Research Program Development
  • George Hazelrigg, NSF
Room 304
8:00 – 9:00 am Parallel Sessions  
  Design’s Role in the U.S. Economy
  • Katie Whitefoot, National Academy of Engineering
  • W. Ross Morrow, Iowa State University
Room 302
  Industry/University Research—Grant Opportunity for Academic Liaison with Industry (GOALI) and Small Business Innovation Research (SBIR) Programs
  • Donald Senich, NSF
  • Allison Flatau, University of Maryland (GOALI Award Academic PI)
  • Dan J. Clingman (Tentative), Boeing (GOALI Award Industry PI)
  • David B. Spencer, wTe Corp (SBIR Award Phase I and II PI)
Room 306
  Effectively Integrating Research and Education
  • Jo Culbertson, NSF
Room 311
  New Initiatives in Materials
  • Clark Cooper, NSF
  • Martin Dunn, NSF
  • Yick Grace Hsuan, NSF
  • Mary Toney, NSF
Room 312
9:00 – 10:00 am Parallel Sessions  
  CyberInfrastructure Framework for the 21st Century Initiative (CIF21)
  • Eduardo Misawa, NSF
  • Clark Cooper, NSF
Room 312
  NSF Partnerships with a Focus on Transfer of Basic Research Discoveries
  • Donald Senich, NSF
  • M. Selim Unlu, Boston University (AIR)
  • Emel Bulat, Northeastern University
    (I-Corps)
  • Thomas J. Dudley, Boston University (IUCRC)
Room 306
  Vertical Integration of Smart Materials and Structural Systems
  • Martin Dunn, NSF
  • Richard Fragaszy, NSF
  • Yick Grace Hsuan, NSF
  • Kishor Mehta, NSF
  • Joy Pauschke, NSF
Room 311
  Executing and Implementing Design Research to Strengthen the U.S. Economy
  • Katie Whitefoot, National Academy of Engineering
  • W. Ross Morrow, Iowa State University
Room 302
10:00 – 10:30 am Networking Break Boylston Hallway (Third Level)
10:30 am – 12:15 pm NSF Program Directors’ Office Hours
(Office Hours are by appointment only)
 
10:30 – 11:30 am Parallel Sessions: Cluster Reports of Emerging Research and Workshop Outcomes  
  Systems Engineering and Design Cluster Room 302
  Advanced Manufacturing Cluster Room 304
  Resilient and Sustainable Infrastructures Cluster Room 311
  Mechanics and Engineering Materials Cluster Room 312
11:30 am – 12:15 pm Closing Plenary Session—Report-outs from Town Halls 1-3
  • Steven H. McKnight, NSF
  • Simon Pitts, Northeastern University
  • Melvin Bernstein, Northeastern University
Ballroom
12:15 – 12:45 pm State of the CMMI Division and Closing Remarks
  • Steven H. McKnight, Division Director, CMMI, NSF
Ballroom
12:45 – 4:00 pm NSF Program Directors’ Office Hours
(Office Hours are by appointment only)
 
1:00 – 4:30 pm Scheduled Technical Tours:
  • Raytheon Integrated Air Defense Center
  • The Future of Manufacturing:
    Academic-Industrial Alignment
 
1:00 – 4:00 pm Poster Session 5 Exhibit Hall AB
The George E. Brown, Jr. Network for Earthquake Engineering Simulation National Science Foundation Northeastern University

Thank you to our sponsor:
Sovereign Bank